Zabytki w Edynburgu

Zabytki w Edynburgu

Zabytki w Edynburgu
autorem artykułu jest Arkadiusz Wolnik

Zamek
WznoszÄ…cy siÄ™ nad miastem zamek, jest nieodłącznÄ… częściÄ… historii nie tylko Edynburga, ale caÅ‚ej Szkocji. Zbudowana na szczycie wygasÅ‚ego wulkanu niezdobyta budowla miaÅ‚a niegdyÅ› ogromne znaczenie strategiczne dla caÅ‚ego, przez stulecia pozostajÄ…cego najważniejszym szkockim miastem Edynburga. Do dziÅ› robi imponujÄ…ce wrażenie – na turystach. Kompleks zamkowy to dziÅ› rozmaite style i typy budownictwa, Å›wiadczÄ…ce o różnorodnoÅ›ci ról, jakie zamek peÅ‚niÅ‚ na przestrzeni dziejów, ale także historia wznoszenia fortyfikacji. NajstarszÄ… zachowanÄ… częściÄ… jest St Margaret's Chapel (kaplica Å›w. MaÅ‚gorzaty) pochodzÄ…ca z XII w., natomiast najpóźniejsze fragmenty dodano w latach 20. naszego stulecia. Nie przetrwaÅ‚ żaden Å›lad z okresu, kiedy zamek byÅ‚ siedzibÄ… dworu Malcolma Canmore.
Edynburska warownia zyskała status najważniejszego zamku w Szkocji, pełniąc zarówno funkcję fortecy, jak i królewskiego pałacu. Po raz ostatni stała się obiektem działań wojennych w 1745 r., gdy próbowały ją zdobyć wojska księcia Karola Edwarda Stuarta. Choć zamek stracił swoje militarne znaczenie, zaczął być z czasem postrzegany jako wielki narodowy pomnik Szkocji.

Pałac
Miejsce gdzie przechowywane są do dziś insygnia szkockiej władzy królewskiej to niepozorna budowla. Nad renesansowym pałacykiem, którego budowę rozpoczęto w latach 30. XV stulecia góruje ośmiokątna wieżyczka strzelnicza, dobudowana w XIX w. po to tylko, aby mogła z niej powiewać flaga. Po raz ostatni edynburski zamek służył jako rezydencja królewska w roku 1617. Warto zwiedzić to miejsce choćby po to by w odrestaurowanej części pałacu obejrzeć audiowizualną ekspozycję poświęconą Honours of Scotland, czyli szkockim klejnotom koronacyjnym, których oryginały znajdują się w Crown Room na końcu sal wystawowych. Wspaniałe insygnia władzy królewskiej - jedyne pochodzące sprzed czasów Restauracji, które ocalały w Wielkiej Brytanii - stanowią dobitne świadectwo poczucia tożsamości narodowej Szkotów. Po raz ostatni spełniły swą zaszczytną funkcję w 1651 r., podczas koronacji Karola II na króla Szkocji.

Królewska Mila
To powszechna nazwÄ… dla ciÄ…gu ulic, które tworzÄ…, główny trakt Edynburskiej starówki. Prowadzi ona od Zamku do Opactwa i PaÅ‚acu Hollyrood Królewska Mila jest jednÄ… z najbardziej oblężonych przez turystów ulic w Szkocji. Z dziedziÅ„ca zamkowego schodzi w dół ulicami Lawnmarket, High Street, Cannongate, przechodzi poprzez wysokie domy starówki. WypeÅ‚niona jest przeróżnymi sklepikami z whisky, rÄ™cznie robionymi kiltami i innymi wyrobami rzemieÅ›lniczymi. Warto spojrzeć na miast ze szczytu otwartej w 1853 r. Outlook Tower (Wieża Widokowa) i poÅ‚ożone w pobliżu galerie i koÅ›cioÅ‚y jak choćby Assembly Hall, miejsce corocznych spotkaÅ„ Generalnego Zgromadzenia KoÅ›cioÅ‚a Szkockiego czy piÄ™knie usytuowany u stóp wzgórza zamkowego Tolbooth Kirk, który należy do charakterystycznych budynków Edynburga, dziÄ™ki najwyższej w mieÅ›cie, majestatycznej iglicy i wspaniaÅ‚ym neogotyckim dekoracjom koÅ›cioÅ‚a – dzieÅ‚o Augustusa Pugina, współtwórcy gmachu Parlamentu w Londynie. Trzeba też zwiedzić katedrÄ™ Å›w. Idziego - jedyny koÅ›ciół parafialny, zbudowany w Å›redniowiecznym Edynburgu, który zdoÅ‚aÅ‚ przetrwać do obecnych czasów. W XIX w. koÅ›ciół ozdobiono licznymi pomnikami nagrobnymi, aby nadać mu charakter narodowego panteonu na podobieÅ„stwo londyÅ„skiego Opactwa Westminsterskiego. W koÅ›ciele znajduje siÄ™ kilka witraży zaprojektowanych przez prerafaelitów. Przy Królewskiej Mili wznosi siÄ™ także monumentalny Parliament House, zbudowany w latach 30. XVII w. jako siedziba szkockiego parlamentu. DziÅ› jest to siedziba sÄ…du.

Holyrood
Położone w zacisznej dolinie Holyrood to edynburska rezydencja królewska. Według legendy, w 1128 r król Dawid I wzniósł ją w miejscu, w którym na polowaniu pojawił się przed nim jeleń i zrzuciwszy go z konia, usiłował przebić go rogami. Król zdołał uchwycić poroże zwierzęcia, lecz okazało się, że napastnik zniknął, a on trzyma w ręku krucyfiks. Ten samej nocy śniło mu się, że słyszy głos nakazujący "zbudowanie domu dla kanoników, którzy poświęcili się dla Krzyża". Dawid posłuchał rozkazu i nadał nowemu opactwu nazwę Holyrood (Święty Krzyż).
WnÄ™trze paÅ‚acu Karola II, okreÅ›lane powszechnie nazwÄ… Apartamentów PaÅ„stwowych ma wspaniaÅ‚y wystrój. WyÅ‚ożone dÄ™bowÄ… boazeriÄ…, ozdobione gobelinami, portretami i malarstwem dekoracyjnym. Jednak nade wszystko godne uwagi sÄ… wspaniaÅ‚e, pokryte stiukami sufity i Wielka Galeria, która zajmuje caÅ‚e pierwsze piÄ™tro północnego skrzydÅ‚a (jest nadal wykorzystywana do urzÄ…dzania wielkich uroczystoÅ›ci). Jej Å›cianÄ™ zdobi 89 portretów zamówionych w XVII w. u holenderskiego malarza Jacoba de Weta, który otrzymaÅ‚ zadanie ukazania rodowodu królów Szkocji, poczÄ…wszy od mitycznych prapoczÄ…tków siÄ™gajÄ…cych IV w. p.n.e. - o tyle wyjÄ…tkowa, iż auto z oczywistych wzglÄ™dów nie miaÅ‚ pojÄ™cia o rzeczywistym wyglÄ…dzie „modeli”.

Szkockie Muzeum Królewskie

Royal Museum of Scotland mieści się się w eleganckim pałacu w stylu weneckim. Wnętrze, wzorowane na londyńskim Crystal Palace, zdominowane jest przez żeliwną konstrukcję galerii, arkad i filarów. Zgromadzono tu wyjątkową kolekcję. Największą atrakcję nowej ekspozycji stanowią przedmioty z czasów prehistorycznych, rzymskich, wikingów oraz słynne szachy z kości słoniowej z wyspy Lewis. Ale prezentowane są tu także dzieła greckie, rzymskie i nubijskie, posągi Buddy z Japonii i Birmy, słupy totemiczne z Kanady a także kolekcja wypchanych zwierząt i ptaków oraz dział poświęcony technice, z urządzeniami pochodzącymi z okresu rewolucji przemysłowej.

National Gallery Complex
ZnajdujÄ…ca siÄ™ w samym sercu Edynburga – na wzniesieniu Mound przy Princess Street, to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Szkocji, oferujÄ…cych wolny wstÄ™p w swoje progi. Kompleks skÅ‚ada siÄ™ z trzech połączonych ze sobÄ… budynków i mieÅ›ci olbrzymiÄ… część szkockiego majÄ…tku kulturowego. Kolekcja zawiera dzieÅ‚a Rafaela, Tycjana, El Greco, Velázqueza, Rembrandta, Rubensa, Van Gogha, Moneta, Cézanne'a, Degas i Gauguina, a także artystów szkockich - Ramsay’a, Raeburna, Wilkiego i McTaggarta. A to tylko niektóre ze skarbów kolekcji, na którÄ… skÅ‚adajÄ… siÄ™ dzieÅ‚a sztuki od czasów wczesnego renesansu po koniec XIX wieku.

--
Tanie loty do Anglii

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Jest ryzyko...jest przyjemność?
Jak poprawić swoją pamięć?
W poszukiwaniu galanterii skórzanej
Pozwól jej za sobą uganiać!
Karoshi - śmierć z przepracowania